Avril Lavigne Turkey | Avril Lavigne Fan
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Bin Muhteşem Güneş

YazarMesaj
HeaTHeR BeLL
Black Star
Black Star
HeaTHeR BeLL

Rep : 2098 Nerden : Antakya

Bin Muhteşem Güneş Empty
MesajKonu: Bin Muhteşem Güneş   Bin Muhteşem Güneş EmptyÇarş. Tem. 21, 2010 12:24 pm

[Resimleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Yazar: Khaled Hosseini

Yer: Afganistan / Kabil

Bir harami, haram çocuk olarak dünyaya gelen Meryem, annesinin olanca nasihatine karşılık, babası Celil en sevdiği insandır. Ancak babası, Meryem’i gözlerden ırak yerlerde ziyaret etmekte, onunla kalabalıklarda boy gösterememektedir.
Meryem bir gün baba aşkıyla evden kaçar. Bu karar bütün hayatını etkileyecektir.

Kültürlü bir babanın kızı olarak yetişen Leyla, annesiyle istediği yakınlığı hiçbir zaman yakalayamaz. Savaşta ölen iki abisinin gölgesi her an üzerindedir. Günlerini, en yakın arkadaşı Tarık ve babasıyla geçirmektedir.

Roman, aralarında yirmi yaş olan Meryem ve Leyla’nın, Afganistan’ın Sovyet işgali ile başlayıp, şeriat rejiminin ilan edilmesine kadar uzayan tarihi örgüsünde; bir gün, bir şekilde aynı evi paylaşmalarına kadar uzanan hayatlarını anlatır. Ülkelerinde olagelen değişim sürecinin yansımasında, her ikisinin hayatı da beklenmedik dramlara sahne olur.

Khaled Hosseini’nin anlatımından, gözlem yeteneğinden, bir ülkenin siyasi tarihini de içererek, ayrıntılara temasından, son derece başarılı bir kurguyla olayları ve insanları bir araya getirdiği bu romandan etkilenmemek mümkün değil..

Kitaptan Alıntılar

Pusulanın hep kuzeyi gösteren ibresi gibi, bir erkeğin suçlayan parmağı da daima, bir kadını gösterir. Her zaman. Bunu hiç unutma Meryem….Seninle benim gibi kadınlara hayatta yalnızca bir, tek bir marifet gereklidir, o da zaten okulda öğretilmez. O da tahammül. Sabretmek. Katlanmak. Sahip olduğumuz tek şey bu yeteneğimizdir…. Bir erkeğin kalbi fesat, habir bir şeydir, Meryem. Bir ananın rahmine hiç benzemez. Kanamaz, sana yer açmak için genişlemez.”

“Daha çok küçüksün, biliyorum, ama bunu şimdiden anlamanı ve iyice öğrenmeni istiyorum. Evlilik bekleyebilir, eğitim beklemez. Sen çok, çok zeki bir kızsın. Gerçekten öylesin. İstediğin her şey olabilirsin, Leyla. Seni tanıyorum. Ayrıca, bu savaş bittikten sonra Afganistan’ın erkekler kadar, belki daha da çok, sizlere gereksineceğini biliyorum. Çünkü bir toplumun, kadınları eğitimsiz olduğu sürece başarıya ulaşma şansı hiç yoktur, Leyla. Hiç yoktur.”

İşte bu beni bitiren söz..

-"Bu kentin ne çatısını aydınlatan ayları sayabilirsin,
Ne de duvarlarının gerisine gizlenen bin muhteşem güneşi..."

Bu da başka bir yorumla anlatımı..

Anne ve babayı bir arada tutamayan çarpık bir düzenin içinde doğan babasının yokluğunun ezikliğini içinde yaşayan bir çocuktu meryem. Annesinin tabiriyle küçük bir harami yani haram çocuk. oda her kız çocuğu gibi babasına hayrandı. Fakat büyüdükce yarattığı kahramanın çirkin yüzüyle karşılaştı. özgürlüğü savunup onu içinde yaşatan bir kızdı leyla. Ailesi onu benlik odaklı yetiştirmişti. ve patlayan bombaların arasında ailesini kaybettikten sonra kendini hiç tanımadığı bir yabancının yanında buldu. ve bu iki bambaşka kadının hayatlarını bir araya getiren bir adam. öncelikle düşmanlık sonrası içten içe dostluk. öyleki açlıklarına sefaletlerine Taliban rejimine bile tam bir dayanışma içinde... hatta ve hatta aynı yatağı paylaştıkları adama bile. Kadının değeri anlaşılır bu kitapla bence çok hoş bir kitaptı... KElimenin tam anlamyla çarpık düzenin ta kendisi.

Bu da bir başkası..

Meryem ve Leyla apayrı dünyalarda büyümüş iki çocuk-kadın. Çok küçük yaşta bambaşka sebepler nedeniyle evlendirilmişler. O bizim bildiğimiz Ünzile hikâyesi akla geliyor ancak çok daha farklı çok daha hazin ve çok daha acı dolu.
Burka’ larnın ardından dünyaya bakan sokağa erkeksiz çıkamayan seyahat edemeyen söz hakkı olmayan kadınlar. En ufak bir iftira karşısında dahi dayak yiyip işkence gören kadınlar. Büyük güçlerin kuklası olmuş sözde liderlerin onlara bahşettiği tüm yasaklara rağmen hayatta kalmayı başaran güçlü kadınlar. Üstlerine bombalar yağarken bile umutlarını kaybetmeyen siyahlar ardına kapılar ardına saklanmış savaşçı kadınlar. Ülkeleri için var olmaları gerektiğini öğrenmiş doğacak Bin Muhteşem Güneşi bekleyen kadınlar. İslam’ ı vahşet ve yasaklar olarak kendince yorumlayıp törelerle ülke yönetenlere gücü yetmese de kalplerindeki inanca güvenen bu iki kadın; asıl gücün bilekten değil yürekten geldiğinin kanıtı.
http://www.missmavigozyasi.tr.gg

Bin Muhteşem Güneş
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Güneş Ülkesi